100 lat firmy Schmalz

W każdym momencie naszej historii pewnikiem pozostaje jedna rzecz - nieprzerwana ewolucja rynków. Raz za razem firma Schmalz staje przed nowymi wyzwaniami, jakie przynosi ograniczenie cykli życia produktów i praktyczne znaczenie zmian w technologii.

W Glatten, w Niemczech, Johannes Schmalz zakłada Rasierklingenfabrik, fabrykę żyletek

Wszystko zaczęło się w 1910 roku, gdy Johannes Schmalz zaprojektował maszynę do produkcji wysokiej jakości żyletek. Zmotywowany przez dyrektora fabryki obietnicą nagrody, Johannes Schmalz opracował maszynę do produkcji wysokiej jakości żyletek. Gdy jednak nie otrzymał nagrody, o którą tak bardzo się starał, ambitny wynalazca zdecydował się odejść z zakładu. Z myślą o wprowadzeniu swoich idei w życie, Johannes Schmalz nabył napędzaną kołem wodnym tłocznię oleju w Glatten, miejscowości, w której do dziś mieści się główna siedziba firmy. I tak w listopadzie 1910 r. powstała Schmalz Rasierklingenfabrik.

Pochodzący z Szwarcwaldu przedsiębiorca początkowo sam zajmował się opracowywaniem i budową najważniejszych maszyn, w tym szlifierki i polerki do ostrzy. Z czasem jednak, by sprostać osiągniętemu tempu rozwoju, firma musiała zacząć kupować nowe maszyny. W roku 1920 r firma zakupiła automatyczną maszyny do pakowania, mogącą zapakować do 70 ostrzy na minutę - pokazuje to, jak wysokie było tempo rozwoju przedsiębiorstwa. Jednocześnie w tym okresie założyciel spółki nawiązał pierwsze kontakty z partnerami z Turcji i Rosji. Niedługo potem eksportował duże ilości żyletek również do Chin i Afryki.

Ostatecznie, w Glatten w roku 1938, powstała zajmująca się produkcją żyletek firma Glattis. Nazwę Glattis Johannes Schmalz zarejestrował jako markę. Ze sprzedażą dochodzącą do 600.000 ostrzy miesięcznie, firma odnosiła sukcesy przez wiele długich lat.

Era transportu i produkcji ramp lotniskowych

Przypadający na lata powojenne wzrost popularności golarek elektrycznych zmusił przedsiębiorstwo do rozwoju w innych kierunkach. W okresie tym odpowiedzialność za firmę wziął syn założyciela firmy, Artur Schmalz. Młody inżynier zorientował się, że okoliczni rolnicy coraz chętniej korzystali z traktorów, ale nie mieli do nich odpowiednich przyczep. Mając to na uwadze, młody dyrektor, który jeszcze jako student zdobył nagrodę w konkursie technicznym na opracowanie systemu kierowania, opracował Schmalz-Kipper, przyczepę doskonale sprawdzającą się podczas jazdy po stromych wzniesieniach. Od razu też opatentował zastosowane w przyczepie koło wspierające.

W kolejnych latach Artur Schmalz rozszerzał ofertę produktową o inne, innowacyjne środki transportu dla potrzeb rolnictwa i przemysłu. Kolejne sukcesy przyszły wraz z zamówieniami od kolei niemieckich oraz poczty. W tym samym okresie szef firmy, entuzjasta szybownictwa, zwrócił swoją uwagę na związane z transportem potrzeby portów lotniczych. Nie minęło wiele czasu, a firma Schmalz rozpoczęła produkcję lotniskowych wózków bagażowych, mobilnych stacji paliw i schodów samolotowych. Firma Schmalz rozpoczęła również dostawy swoich pojazdów lotniskowych do największych portów lotniczych w Niemczech i Paryżu.

Na początku lat 1960-tych uwaga firmy skupiła się na produkcji wózków lakierniczych. Dzięki wózkom, polakierowane meble schły szybko, a dodatkowo służyły one do przechowywania mebli pomiędzy poszczególnymi etapami procesu produkcji. We wczesnych latach 1970-tych firma Schmalz sprzedawała rocznie około 1.000 wózków lakierniczych i dostarczała je do Afryki, Ameryki Północnej, ale też krajów Europy Wschodniej.

Skupienie uwagi na technologii podciśnieniowej

W roku 1984 Kurt Schmalz, wnuk założyciela firmy, przejął stery przedsiębiorstwa, stając się jego dyrektorem zarządzającym. W roku 1990 jego brat, Wolfgang Schmalz, również został dyrektorem zarządzającym. Kurt Schmalz już jako student brał udział w pracy firmy i rozwijał swoją pasję nieustannego poszukiwania innowacji. Wkrótce zdał sobie sprawę, że konieczne będzie wprowadzenie nowej gamy produktów.

Spotkani na targach przedstawiciele firmy meblarskiej zlecili wykonanie urządzenia unieruchamiającego skrzydła drzwi podczas ich obróbki. Właśnie to zlecenie spowodowało, że Kurt Schmalz zwrócił się ku technologii podciśnieniowej. Opracował specjalny stół warsztatowy z działającymi na podciśnienie przyssawkami oraz zasilanym przez sprężone powietrze generatorem podciśnienia. Operator naciskał stopą pedał nożny, który uruchamiał generator podciśnienia. Podciśnienie mocno przytrzymywało położony na stole element, który dzięki temu można było dowolnie obracać lub nachylać.

Wraz z rozwojem działalności, firma otworzyła w 1991 r. w szwajcarskim Nürensdorf swoje pierwsze zagraniczne przedstawicielstwo. Od tego czasu w Europie, Azji i Północnej Ameryce powstało 17 kolejnych przedstawicielstw. Firma Schmalz ma również sieć 80 partnerów handlowych na całym świecie. Jest dzięki temu reprezentowana na wszystkich najważniejszych rynkach świata.

Przez ostatnie dziesięciolecia firma Schmalz trwale wpłynęła na rynek technologii podciśnieniowej. Nadal jednak potencjał wykorzystania podciśnienia do podnoszenia i przenoszenia elementów roboczych jest ogromny. Przykładowo, podzespoły podciśnieniowe stają się coraz bardziej inteligentne i są teraz w stanie dostarczyć użytkownikowi istotnych danych o procesie. Firma Schmalz również wyznacza trendy w tym względzie: Nasze czujniki podciśnienia i ciśnienia korzystają z technologii NFC (ang. near-field communication, pol. komunikacja bliskiego zasięgu) do przekazywania informacji bezpośrednio na tablet lub smartfon - to w automatyce całkowita nowość. Dzięki temu produktowi firma Schmalz znalazła się w „Top 5” laureatów nagrody Hermes Award 2016, jednej z najbardziej cenionych nagród branżowych na świecie.

Talent firmy Schmalz do patrzenia poza horyzont potwierdza nasze zaangażowanie w nowe obszary biznesu: Wykorzystujemy nasze olbrzymie doświadczenie w opracowywaniu systemów produkcji, obróbce tworzyw sztucznych i technologii przenoszenia do tworzenia rozwiązań dla systemów magazynowania energii.

Historia naszej firmy świadczy o jej ponadprzeciętnych zdolnościach do adaptacji, nieposkromionej woli opracowywania innowacji i pasji, z jaką traktuje swoich klientów - i dzięki tym właśnie cechom również w przyszłości będziemy odnosić sukcesy.