Łatwe dźwiganie! Schmalz pracuje nad egzoszkieletem

W przypadku ręcznych prac transportowych takich jak podnoszenie ładunków, robotyka wspomagająca układ mięśniowy może znacznie ułatwić procesy dźwigania, co więcej może zmniejszyć negatywne skutki wywoływane przez ciężką pracę. Firma Schmalz widzi coraz większy popyt na produkty, które pomagają pracownikom w transporcie lekkich ładunków. W ramach projektu badawczego firma opracowała egzoszkielet, który wspomaga podnoszenie ciężarów.

Podnośniki podciśnieniowe firmy Schmalz są stosowane w wielu branżach przemysłowych wspomagają podnoszenie oraz przenoszenie różnorodnych ładunków. Dzięki ergonomicznej konstrukcji i prostej obsłudze pomagają pracownikom w komisjonowaniu, przy pakowaniu przesyłek czy też podczas załadunku maszyn. Ze względu na postępujące zmiany demograficzne wzrasta średni wiek osób pracujących fizycznie w różnych przedsiębiorstwach, przez to wzrasta fizyczne obciążenie pracowników spowodowanym ręcznym podnoszeniem. Jeśli podsumujemy całkowitą wagę podnoszonych ładunków w ciągu jednego dnia przez pracowników może okazać się, że sięga ona nawet kilku ton, mimo iż pojedyncza paczka lub karton waży zaledwie kilka kilogramów. Innowacyjne podejście, takie jak egzoszkielet pomoże w zmniejszaniu negatywnych skutków zdrowotnych, ponad to będzie zapobiegał długotrwałym chorobom układu mięśniowo-szkieletowego spowodowanych dźwiganiem ładunków.

Ten nowy rodzaj „szkieletu-maszyny” charakteryzuje się lekką konstrukcją, którego funkcją jest stabilizacja pleców i kręgosłupa oraz zmniejszenie obciążenia wrażliwych części ciała, takich jak nadgarstki, łokcie czy też ramiona. Celem firmy Schmalz jest połączenie ergonomii swoich urządzeń podnoszących z aktywnym złagodzeniem naprężenia w stawach po przez działanie szkieletu zewnętrznego. Jednym z początkowych zadań jest opracowanie systemu wspomagającego ergonomiczne ruchy pracownika podczas schylania się. Kolejnym zaś wyzwaniem jest stymulowanie odpowiednich ruchów podczas podnoszenia ładunków tj. zachowanie wyprostowanych pleców i uginanie kolan. Postawę ciała można aktywnie korygować poprzez zmniejszenie obciążenia nóg.

Podczas swojego projektu badawczego „60+” firma Schmalz współpracowała z partnerami z Politechniki w Monachium. Badania naukowe były oparte na technicznych aspektach manipulowania systemem a obciążeniami układu kostno-szkieletowego. Długoterminowym celem jest rozwój funkcji egzoszkieletu umożliwiających intuicyjną kontrolę ruchów, dzięki którym użytkownik będzie mógł dostosowywać poziom pomocy według własnych potrzeb. Wspomaganie podnoszenia sprawi, że pracownicy będą bardziej sprawni ruchowo, co pozwali im wykonywać pracę szybciej, a przy tym nie będą tak obciążeni fizycznie. Oprócz skomplikowanej kinematyki, projekt stwarza ogromne wyzwania konstrukcyjne. Systemy do noszenia muszą być lekkie oraz łatwe do zakładania i zdejmowania. Dodatkowo muszą umożliwiać pracownikom maksymalną swobodę ruchów: zaakceptowanie przez użytkowników szkieletu zewnętrznego będzie kluczowym czynnikiem sukcesu produktu.

Schmalz pracuje nad swoimi pierwszymi prototypami pasywnych urządzeń wspomagających pracę nóg, w oparciu o połączenie z działaniem podnośników podciśnieniowych. System zapewnia pomoc przy dźwiganiu, w szczególności w przypadku powtarzalnych zadań podczas częstego schylania się. Połączenie z tułowiem wpływa na zachowanie ergonomicznej postawy i zmniejsza obciążenie podczas długiej pracy wykonywanej w pozycji stojącej. Następnym krokiem w projekcie jest zniwelowanie całkowitego nacisku podczas prac w pozycji pochylonej, na przykład na linii montażowej. Obecnie są opracowywane modele eksperymentalne - Schmalz przeprowadza badania testowe w zakładzie montażowym oraz prowadzi badania w warunkach rzeczywistych. Kolejnym celem dla firmy Schmalz w prowadzonym projekcie jest zawarcie współpracy z partnerami, którzy będą wspierać działania prowadzące do rozpoczęcia produkcji seryjnej szkieletu zewnętrznego.