Wystarczająco dużo miejsca, kiedy go niema. Pakowanie i paletyzacja z głową. Manipulator podciśnieniowy i modułowy żuraw aluminiowy.

Co należy zrobić, jeśli chcemy mieć ergonomiczne urządzenie do podnoszenia, ale wysokość stropu jest zbyt niska dla konwencjonalnych systemów dźwignicowych? Rozwiązaniem firmy Schmalz jest modułowy płaski wysięgnik wykonany z aluminium, który gwarantuje płynną sekwencję ruchów, nawet w niskich pomieszczeniach. Ta nowość pojawiła się w odpowiednim momencie dla Erkodentu: Producent dentystycznych urządzeń termoformujących chciał zoptymalizować proces pakowania na końcu linii montażowej i potrzebował rozwiązania, które zostawiałoby wystarczająco dużo miejsca na system klimatyzacji, który został już wcześniej zaplanowany.

 

Producent wysokiej jakości sprzętu dla techniki dentystycznej, stomatologii i podologii.

Wszystko zaczęło się od kliniki stomatologicznej, na prowadzenie której Erich Kopp otrzymał w 1954 roku licencję. Bazując na swoim doświadczeniu praktycznym, wkrótce zaczął opracowywać własne instrumenty ułatwiające leczenie. Firma Erkodent Erich Kopp GmbH rozwinęła się dzięki jego wysiłkom i od tego czasu stała się jednym z liderów światowego rynku technologii termoformowania zębów. W 1980 roku założyciel firmy zaczął produkować instrumenty używane w podologii. Obecnie stanowi ona około dziesięciu procent obrotu.

Około 80 pracowników opracowuje, produkuje i pakuje urządzenia ciśnieniowe i próżniowe do termoformowania w Pfalzgrafenweiler na około 8.000 metrów kwadratowych powierzchni produkcyjnej. Technicy dentystyczni używają tego sprzętu do formowania niestandardowych nakładek wyciskowych, elementów formowanych do zabiegów tymczasowych oraz nakładek do wybielania zębów. W ofercie znajdują się również odpowiednie akcesoria i materiały, takie jak folia plastikowa, silikon i woski, a także osłony dla sportowców i szyny do wysuwania żuchwy, które zapobiegają zaburzeniom oddychania związanym ze snem. Cechą wspólną wszystkich produktów jest ich wysoka jakość, którą firma rodzinna utrzymuje dzięki audytom i wielostopniowemu monitorowaniu przy odbiorze towarów, produkcji i gotowych rozwiązań.

Najpierw kontrola, a następnie wdrażanie.

"Gdy urządzenie do termoformowania próżniowego dotrze do końca linii montażowej, jest ono najpierw sprawdzane. Następnie jest ono bezpiecznie pakowane do wysyłki", wyjaśnia Andreas Weiß, który jest odpowiedzialny za optymalizację procesów w Erkodent. Wraz z instrukcją obsługi i materiałem wyściełającym gotowe opakowanie waży od 15 do 25 kilogramów - i z reguły jest coraz cięższe. "Opakowanie umieszczano następnie ręcznie na palecie, aby numer seryjny był zawsze widoczny" - mówi Weiß, opisując część procesu pakowania, którą chciał udoskonalić. "Codziennie pakujemy od dwunastu do piętnastu urządzeń termoformujących. Ręczne układanie ich na palecie bez pomocy podnośnika bardzo obciąża nasze plecy i ramiona", wspomina Helmut Seeger. Pracuje on w Erkodent od pięciu lat i współpracuje z sześcioma innymi kolegami na różnych stanowiskach montażu i pakowania.

Brak miejsca na dźwigi i podobne wyposażenie?
Podczas poszukiwania ergonomicznego rozwiązania, Weiß skontaktował się z inżynierami firmy Schmalz: "Na kilku stanowiskach pracy używamy już podnośników podciśnieniowych firmy z Glatten i jesteśmy z nich zadowoleni" - podkreśla. Długotrwały kontakt, pozytywne doświadczenia oraz bliskość - siedziby firm oddalone  są od siebie zaledwie o 15 kilometrów - to decydujące czynniki, które skłoniły osoby odpowiedzialne za projekt do ponownego skontaktowania się ponownie z firmą Schmalz. Ich pomysł polegał na zainstalowaniu systemu suwnic z podnośnikiem podciśnieniowym. "Jest to wspólne rozwiązanie, ale nie mogliśmy go wdrożyć ze względu na brak miejsca", wyjaśnia Weiß. Nawet gdyby system mieścił się pomiędzy istniejącymi szybami wentylacyjnymi i medialnymi, suwnica nie miałaby już wystarczająco dużo miejsca w momencie instalacji systemu klimatyzacji. "Omówiliśmy ten problem z firmą Schmalz na targach Motek 2018 i tam zaproponowano nam modułowy płaski wysięgnik wykonany z aluminium. Była to dla nas idealna koncepcja", wspomina Andreas Weiß.

Płaski wysięgnik aluminiowy oparty jest na systemie modułowym dla żurawi. W porównaniu z konwencjonalnymi konstrukcjami stalowymi, rozwiązanie płaskie redukuje całkowitą wysokość nowego wysięgnika nawet o 96 milimetrów. Dzięki niemu urządzenia podnoszące mogą być zawieszone na wysokości do 340 mm wyższej niż w przypadku standardowego wysięgnika aluminiowego bez zwiększania wysokości całkowitej. "Dzięki bardzo płaskiemu wysięgnikowi żuraw mieści się pod wałami wentylacyjnymi i liniami nośnymi, a mimo to pozostawia wystarczającą przestrzeń roboczą dla podnośnika podciśnieniowego", zauważa Weiß. Nie tylko minimalna wysokość przekonała Erkodenta: Modułowa konstrukcja aluminiowa była tańsza i mogła być również szybciej montowana. Zamiast montażu na suficie, żuraw słupowy z czterometrowym wysięgnikiem jest bezpiecznie montowany na podłodze za pomocą płyty podstawowej. "Oznacza to, że możemy być jeszcze bardziej elastyczni, ponieważ teoretycznie możemy użyć żurawia w innym miejscu montażu" - dodaje osoba odpowiedzialna za ten proces.

Dodatkowe płaskie rozwiązanie dźwigu jest stosowane od lutego 2019 roku. Aby zapewnić swoim pracownikom jak najlepsze wsparcie, firma Erkodent zawiesiła manipulator podciśnieniowy JumboFlex 50 z czterogłowicową przyssawką na płaskim wysięgniku. Można go używać do podnoszenia kartonów o wadze do 50 kg oraz intuicyjnie podnosić, opuszczać i zwalniać je jednym palcem. Układanie według numeru seryjnego jest również możliwe bez problemów dzięki obracanemu chwytakowi. "Tam, gdzie nasi pracownicy kiedyś musieli wykorzystać całą swoją siłę fizyczną, teraz potrzebują zasadniczo tylko jednej ręki", podsumowuje Weiß. "Zmniejszone obciążenie pracą jest wyraźnie zauważalne. Moi koledzy i koleżanki są sprawniejsi i po prostu czują się zdrowiej", podsumowuje Helmut Seeger.