Nowy generator podciśnienia firmy Schmalz: Generowanie podciśnienia bez sprężonego powietrza

Elektryczny generator podciśnienia ECBPi firmy J. Schmalz GmbH reprezentuje generację inteligentnych generatorów próżniowych, które nie wymagają zasilania sprężonym powietrzem. ECBPi posiada zintegrowany interfejs do łączenia z chwytakami oraz robotami i jest dedykowany do zastosowania w lekkich robotach przemysłowych, zarówno w aplikacjach mobilnych, jak i w stacjonarnych procesach chwytania.

Elektryczny generator próżniowy ECBPi jest idealny do przenoszenia szczelnych i lekko porowatych przedmiotów. Posiada zintegrowaną funkcję kontroli prędkości, która reguluje moc pompy w zależności od wykonywanego procesu lub od rodzaju ładunku: przenoszenie porowatych przedmiotów, takich jak np. tektura, wymaga większej siły ssania, co za tym idzie większej energii.

Z drugiej strony materiały nieprzepuszczające powietrza wymagają użycia mniejszej mocy, co oznacza, że użytkownik może zmniejszyć prędkość. Ten stopień elastyczności sprawia, że generator próżni jest niezwykle efektywny energetycznie. Ze względu na to, że podciśnienie jest generowane bez sprężonego powietrza, a tym samym nie ma konieczności doprowadzania przewód pneumatycznych, to ECBPi jest szczególnie przydatny w mobilnych aplikacjach zrobotyzowanych, w pełni zautomatyzowanych procesach, jak i  stacjonarnych procesach chwytania związanych z obsługą manualną. Różne modele chwytaków z systemem modułowym VEE firmy Schmalz można w prosty sposób skonfigurować za pomocą zintegrowanych szybkozłączy. Połączenie z lekkimi robotami różnych producentów jest tak samo proste w konfiguracji.

Za pośrednictwem interfejsu danych ECBPi udostępnia użytkownikowi dane procesowe i stan energii po przez moduł komunikacyjny IO-Link. Funkcja monitorowania rozpoznaje odchyły występujące w podciśnieniu, eliminując w ten sposób powstawanie błędów i zapobiega przestojom. Dzięki temu zwiększa się niezawodność działania systemu. Ponadto użytkownik ma różne możliwości dostosowania wydajności pompy do procesu obsługi: na przykład, ECBPi może być konfigurowany bezpośrednio na urządzeniu, przy użyciu terminala mobilnego obsługującego technologię NFC lub poprzez interfejs IO-Link w systemie sterowania.

Dzięki obudowie z tworzywa sztucznego ECBPi waży zaledwie 700 gramów co więcej został zaprojektowany bez żadnych wystających elementów. Podłączenie elektryczne do pompy ustala się za pomocą 8-stykowego złącza M12. Maksymalna wydajność ssania wynosi do 12 litrów na minutę przy maksymalnej mocy prądowej 0,7 ampera.