Bezpieczne chwytanie delikatnego szkła

Przedmioty o delikatnych i wrażliwych powierzchniach podczas transportu oraz w procesach produkcyjnych wymagają szczególnie delikatnego traktowania. Mając to na uwadze, firma J. Schmalz GmbH opracowała specjalną matę ochraniająca dla powierzchniowych podciśnieniowych systemów chwytakowych FXP oraz FMP, która między innymi może być wykorzystana do delikatnego chwytania bardzo cienkiego szkła, nie powodując przy tym żadnych zarysowań. Ponadto mata ochraniająca wykonana ze specjalnej siateczki może być również zastosowana na chwytakach powierzchniowych używanych w pomieszczeniach czystych.

Zintegrowana technika zaworowa w systemach chwytania powierzchniowego oraz miękka, elastyczna mata uszczelniająca wraz z małymi przyssawkami ssącymi umożliwia delikatne chwytanie elementów roboczych o różnych kształtach i rozmiarach. Nowa mata ochraniająca zamocowana przez operatorów na powierzchniowych chwytakach z serii FXP i FMP gwarantuje dodatkowe zabezpieczenie podczas przemieszczania wzdłuż całej linii montażowej np. cienkich szyb ekspozycyjnych, nie powodując uszkodzeń. Elementy robocze o powlekanej oraz polerowanej powierzchni mogą być przenoszone bez pozostawiania zarysowań. Ponadto zastosowanie chwytaka powierzchniowego wraz ze specjalną matą ochronną  jest skutecznym narzędziem przy produkcji szklanych elewacji, a także w przemyśle motoryzacyjnym. Co więcej, powierzchniowe systemy chwytakowe ze specjalną matą siateczkową są certyfikowane do stosowania w pomieszczeniach o klasach czystości od 2 do 6.

Dzięki małym komorom ssącym umiejscowionym na powierzchni maty chwytaka, wymagana siła ssąca do pochwycenia elementu przenoszonego  jest równomiernie rozłożona, co zapewnia szczególnie delikatne chwytanie. W przeciwieństwie do innych procesów chwytania podciśnieniowego siły poprzeczne wynikające z tarcia wargi uszczelniającej przyssawki  o powierzchnię chwytanego detalu nie są generowane w przypadku użycia chwytaka z gąbką uszczelniającą. W rezultacie ruch względny między powierzchnią ssącą a powierzchnią chwytaną zostaje wyeliminowany: tworzywo sztuczne nie przesuwa się po powierzchni przenoszonego detalu dzięki czemu nie powoduje jej ścierania. Delikatne powierzchnie pozostają nienaruszone.

Zaprezentowany system jest łatwy w obsłudze i konserwacji. Zabrudzone maty ochraniające można w szybki i prosty sposób wymienić poprzez ich odklejenie. Zdefiniowany wzorzec otworów na warstwie siateczki umożliwia przepływ wystarczającej ilości powietrza przez cały czas. Zapewnia to wysoką niezawodność procesu i optymalne ustawienie ciśnienia powierzchniowego.