Nowy chwytak do robotów kolaboratywnych.

Ludzie i roboty mogą ściśle współpracować w logistyce, w związku z tym Schmalz opracował rozwiązanie, które zapewnia bezpieczną współpracę między człowiekiem a robotem dzięki unikalnemu, ergonomicznemu kształtowi oraz zaawansowanej technologii próżniowej produktu.

Chwytak Cobot FXCB ma szeroki zakres zastosowań w intralogistyce, takich jak pakowanie na końcu linii lub aplikacje typu "pick-and-place". Chwytak wykorzystuje elastyczną piankę jako powierzchnię uchwytową, urządzenie zatem w bezpieczny sposób może pochwytywać opakowanie kartonowe taie jak różnego rodzaju pudła, strukturalne detale z wgłębieniami i trójwymiarowymi kształtami ważącymi nawet do ośmiu kilogramów. Dzięki zastosowaniu technologii komunikacyjnej IO-LINK w chwytaku kolaboratywnym można łatwo go zintegrować z nadrzędnymi systemami zarządzania produkcją

Roboty kolaboratywne stawiają nowe wyzwania dla podzespołów automatyzacji: muszą być lekkie, ponieważ często mają mniejsze obciążenia robocze i nie mogą stanowić żadnego zagrożenia dla ludzi. Schmalz uwzględnił to już podczas projektowania nowego chwytaka FXCB Cobot. Dzięki zwiększonej powierzchni kontaktu i zmniejszonej sile uderzenia chwytak spełnia wymagania normy ISO TS 15066, normy dotyczącej współpracy między ludźmi i współpracującymi robotami przemysłowymi. Procesy wytwarzania addytywnego stosowane do produkcji chwytaka FXCB Schmalz zapewniają optymalizację masy i dynamiczną geometrię. Umożliwia to podłączenie chwytaka do małych robotów o mniejszej nośności..

Chwytak ma budowę modułową, dzięki czemu można go uzupełnić np. o energooszczędne moduły eżektorów lub inteligentne zawory i czujniki próżniowe do monitorowania procesu. Ten sam chwytak może być używany do wielu różnych zastosowań. Możliwe jest również częściowe pokrycie chwytaka warstwą łagodzącą ewentualny kontakt z człowiekiem. Zasilanie Próżnią może być w wersji z generowaniem wewnątrz chwytaka, jak i z zasilaniem zewnętrznym – wtedy potrzebny jest dodatkowy generator próżni (pompa próżniowa) np. CobotPump ECBPi lub eżektor.

Ogólnie rzecz biorąc, zapotrzebowanie na elastyczne rozwiązania typu plug-and-play ciągle rośnie. Nawet nieprzeszkoleni pracownicy powinni być w stanie szybko i łatwo zainstalować komponenty, taki stan rzeczy umożliwia wykorzystanie komponentów do chwytania produktów, których często do tej pory nie można było przenieść. Bezpieczeństwo jest kluczowym czynnikiem wzrostu popularności chwytaków kolaboratywnych, ponieważ granice pomiędzy pracą ręczną a robotami coraz bardziej się zacierają.